Ponta do Pargo

Ponta do Pargo

Do Ponta do Pargo jezdí obdivovat turisté nádherné útesy a dechberoucí pohledy na oceán. Jsou zde nejkrásnější západy slunce.
Název Pargo vyjadřuje, že zde byla hojná loviště ryb Hoplopagrus guentheri (portugalsky pargo). Obec ožívá jen při náboženských slavnostech a během slavností hrušek.
Pokud tedy máte čas, dojeďte až na západní cíp do Ponta do Pargo. Nejrychlejší cesta vede tunely po VE3. Tak jste tam cca za půl hodiny z Funchalu. Nově bude otevřen opět tunel a most s rychlostní silnicí, která by měla urychlit spojení s Porto Moniz.
Dojet můžete až k nejzápadnějšímu okraji ostrova k majáku na útesu 392m nad hladinou oceánu. Maják (Farol)  poprvé zahájil provoz v roce 1922. Od roku 1999 byl prohlášen madeirskou vládou za kulturní památku. Zde si můžete užít krásné vyhlídky na útesy. Od sezony 2022 je již otevřený, takže si můžete projít vnitřek i s průvodcem. Uvnitř je i WC za poplatek.

Druhá možnost je sjet k čajovně a restauraci Casa de Chá ”O Fio”, kde si užijete klid a opět překrásnou vyhlídku (Miradouro do Fio). Určitě nepohrdnete ani občerstvením. Odtud lze k majáku dojít příjemnou procházkou. Na jaře 2021 ji převzali jiní majitelé a i okolí restaurace je důkazem, že majitelé věnují nejen restauraci, ale i bylinkové zahradě s popiskami nebývalou péči. Pozor, v neděli mají zavřeno !

Dobře se najíte v restauraci Farolim, kterou minete při výjezdu z osady.
V létě o víkendu je lepší si místa rezervovat. Jídlo je výborné, ceny dražší, ale porce jsou i pro 2 osoby. Za velkou porci ryby zaplatíte kolem 14 EUR. Jinak je restaurace zaměřená na kančí speciality.

Když vyjíždíte od majáku do městečka, vlevo nepřehlédněte ukazatel na Miradouro Garganta Funda. Silnice je velmi úzká. Je to vodopád padající z výšky po hladké stěně připomínající studnu či chřtán. Více vody je na jaře a v zimě. Je to krátká procházka, kterou zvládne každý. Pokud už míříte směr na Porto Moniz, narazíte na odbočku za městem Ponta do Pargo. Tato příjezdová silnice je trochu širší.

Při zpáteční cestě už můžete jet při pobřeží a zastavit se ve městečku Paúl de Mar, nebo si zpestřit výlet koupáním na uměle vytvořené písečné pláži v Calheta. Pozor, v létě, hlavně o víkendu zde těžko zaparkujete a pláž je plná.  
V Calhetě lze navštívit muzeum a továrnu Sociedade de Engenhos da Calheta , kde můžete pozorovat stroje používané při výrobě rumu a medu z cukrové třtiny a ochutnat nejen několik druhů rumů, ale i tradiční medový dort- více viz Výlety: Calheta.