Ponta do Sol

Ponta do Sol

Hledáte-li na Madeiře levné ubytování na jihu ostrova s mnoha slunečnými dny, tak je to v Ponta do Sol. Zřejmě proto si Madeira také tuto oblast vybrala pro ubytování tzv.“Nomádů” (internetových specialistů), kteří zde mívají celosvětové setkání. Je to malé město , jehož domy jsou roztroušené do vysokých kopců s krásnými výhledy na oceán a do hlubokého kaňonu. Není tak často navštěvované, protože většina výletů má trasy z Ribeira Brava rovnou na sever. Také si zde moc neužijete společenského života. Přesto se s názvem městečka setkáte ve spojitosti se známými Levada Nova a Levada Moinho s krásným vodopádem, pod kterým procházíte  (viz Levady). Žel vášnivý turista- fotograf se zde zabil, když kvůli fotu lezl na zábradlí!
V létě  2023 na pobřeží byla upravena i kamenitá pláž, nově hlídaná plavčíky.

Za pozornost stojí místní kostel a centrum umění Johna dos Passos, slavného amerického prozaika, který v polovině 19.století emigroval do Spojených států.
V rekonstruovaném domě žili jeho prarodiče.

Ve městečku u kamenité pláže  a dnes zavřeného tunelu si nenechte ujít krásnou vyhlídku na tříštící se vlny o skály. Nově je otevřený i vyhlídkový bar, pod kterým je přírodní koupaliště. (schůdky do vody či žebřík, nebo se musí přes dost velké kameny).

Pokud jsem se na začátku v článku o Madeiře zmínila o “přírodní myčce automobilů”, tak je to právě zde. Pokud byste totiž projížděli dál po ER 101- tzn. při pobřeží, překvapí vás vodopád přes silnici Cascada dos Anjos .

Málokdo si tuto atrakci nechá ujít. Pozor, silnice je zde ale dnes zavřená-respektivě tunel, ale nechá se tunelem projít a k této atrakci dojít pěšky kolem královské cesty s prastarým mostem.

Aktuálně je tato silnice zavřená díky padajícím kamenům, ale i díky nezodpovědným turistům, kteří kvůli fotografiím lezou až na zábradlí a jeden turista se již při tomto riskantním manévru zabil. Nyní probíhají opravy.

Přestože je ve městě pláž oblázková, v létě o víkendu zde bývá hodně lidí a parkování nestačí. Proto se k parkování využívají dnes již zavřené tunely.
Městečko každopádně doporučuji navštívit v období vánoc, kdy je zde neuvěřitelná výzdoba.

Když zaparkujete na prvním horním parkovišti, určitě nepřehlédněte stěnu plnou obličejů. Jedná se o mimořádné dílo sochařky Patrície Sumares, která zde
představuje velkou sochařskou nástěnnou malbu, složenou z více než tří tisíc obličejů vyrobených ze dvou set padesáti forem sesbíraných nejen od obyvatel obce Ponta do Sol, ale také mezi turisty a lidmi, kteří projevili zájem se zúčastnit projektu. Za tímto účelem umělkyně ve svém ateliéru vytvářela odlitky tváří, zachycující podstatu každé fyziognomie a vyzývající veřejnost k aktivní účasti na její práci. Divák se ujal role spolutvůrce, neboť se podílí na koncepci díla, propůjčuje svou tvář a stává se živou součástí samotného panelu. Více než pouhé tváře jsou výrazy a pocity komunity, jsou to životní příběhy a kolektivní vzpomínky. Jsou to lidské krajiny naděje, které odhalují určitý smysl pro spiritualitu a občanskou jednotu.

Nad Ponta du Sol od kostela je nástup na známou a krásnou levadu Moinho - více viz Levada Moinho a Nova).

Pakliže jste milovníci soukromí a klidu, doporučuji ubytování v turistické chatě Canto das Fontes - Madeira Island Glamping -  (bývá často vyprodaná !). Zde si můžete užívat krásných výhledů na oceán a západy slunce.
Dál můžete pokračovat stále po silnici ER101, která se napojí na VE3 až do Calhety. Cestou můžete navštívit Snack Bar Casa De Pedra ( nyní Snack Bar Stone House) - lidé si jídlo chválí.