Santana

Santana

Zemědělské městečko Santana (převzato od původního názvu Svatá Anna) je vyhlášená se svými typickými pasteveckými trojúhelníkovými domky zvané palheiros. Ty patří ke zvláštnostem Madeiry. Jsou vybudované jednoduše ze dvou dřevěných trámů ve tvaru písmene A. V okolní krajině najdeme větší množství podobných stavení, určených pro dobytek.

Původně domky sloužily především pro pastevce, aby nemuseli podnikat dlouhou cestu zpět domů. Nechají se totiž celé převézt. Dnes mají interiér obložený dřevem a doškovou střechu. Zdejším obyvatelům sloužily trojúhelníkové domy pouze pro spaní (v podkroví nahoře) a jako úkryt před deštěm. Některé jsou větší ,tudíž do prostorného vnitřku dole byly situovány i obytné místnosti .

První zmínka o nich je ze 16. století, avšak většina dochovaných staveb není starší než 100 let. V této oblasti bychom jich mohli napočítat až 100 . Několik zrenovovaných a pestře natřených je zpřístupněno veřejnosti.
V některých domcích se doposud bydlí, jiné slouží jako hospodářská stavení. Např. nad restaurací O Colmo je nově postavené městské centrum a nad ním u křižovatky je právě jeden obydlený madeirský domeček s doškovou střechou a s krásnou rozkvetlou zahradou, kde dodnes bydlí starý usedlík. Za bakšiš (cca 2 Eur) vám dovolí nahlédnout do jeho soukromí a rád si s vámi popovídá.
V centru městečka stojí kostel Igreja de Santa Ana ze 16. století. V restauraci O Colmo si dejte oběd – je to u hlavní silnice nad radničním náměstím. Děti zde uvítá papoušek svým "OLA". K jídlu doporučuji rybí specialitu Espadu (Tkaničnice tmavá, která se loví z hloubky až 1km) se smaženým banánem na maracujové omáčce, nebo steak z tuňáka. Ale hlavně !! Zde si nezapomeňte dát jako zákusek „Pudim de Maracuja“ (mučenkový pudink) - dělají zde nejlepší! Dali jsme si pudink např. ve Faialu (krásná restaurace Casa do Chá), ale tam nebyl tak dobrý, právě tak i v jiných restauracích na Madeiře. Takže to musíte využít.

V lednu 2022 jsme si v této restauraci dali rajčatovou polévku, ale tu nemohu zde doporučit. Jinde je mnohem chutnější.
Santana je také výchozím bodem pro několik oblíbených levad. Nejznámějších z nich a jedna z nejkrásnějších levad na Madeiře (alespoň podle mě) je Levada Caldeirao Verde v Parque Florestal das Queimadas- (více kapitola “Levády”)
Kousek odtud můžete děti vzít do tematického parku-Parque Temático da Madeira, který láká i na tradiční domky. Součástí parku jsou různé expozice, které vás zavedou do historie Madeiry. Můžete se projet vláčkem nebo na lodičkách, proto bych toto místo doporučila spíš na výlet s dětmi. Vstupné 6 €, dítě - 4€.
Při cestě zpět se můžete zastavit na krásné vyhlídce Fortim do Faial - pevnost s děly, která je sice nyní zavřená a v neutěšeném stavu, ale vyhlídku si užijete i na cestě pod ní). Při výjezdu ze Santany, před OC Continente odbočte vlevo .
Pěkný zážitek a výhledy prožijete i při jízdě lanovkou Santana Cable Car
(Teleferico da Rocha do Navio), která vás sveze k pobřeží. Zde se můžete krátce projít. Lze se vrátit i pěšky, ale lepší je se znovu vyvézt lanovkou.