São Vicente

São Vicente

São Vicente leží na křižovatce pobřežní silnice s vnitrozemskou silnicí vedoucí z Ribeira Brava, takže je zastávkou mnoha zájezdů. Celé upravené centrum je pěší zónou s kavárnami a restauracemi.
Pokud jedete z Porto Moniz směrem na São Vicente vychutnáte si neopakovatelné výhledy po celou cestu.
Před městem za posledním tunelem spatříte krásný vodopád.

Do São Vicente se nejrychleji dostanete tunely z Ribeira Brava po VE4.
Obec s cca 6500 obyvateli leží na severním pobřeží ostrova. Zde končí také jediná silnice vedoucí přes ostrov z jihu přes průsmyk Encumeada na sever. V maličkém centru města najdeme pěkný kostel Igreja do São Vicente ze 16. století . Poblíž něho je také možné navštívit tradiční madeirský hřbitov.

V dolní části městečka, v ústí místního potoka, lze nalézt malou skálu s vrcholovým křížem. Pod ní stojí kaplička  Capelinha de São Vicente zasvěcená svatému Vincentovi. Postavili ji vesničané v roce 1692. Podle historie je skála stejným místem, kde se zjevil mučedník svatý Vincent, který je také patronem kostela. Kaple prošla rekonstrukcí v roce 1885. Kolem vede krátká procházková trasa podél potoka.

Ve městečku se často konají festy a koncerty pod širým nebem. Pokud si chcete dát dobrou ponchu, zajděte do baru Poncha De São Vicente.
Pokud jste milovníky madeirského vína, na pobřeží mezi restauracemi na vás čeká bar, kde lze ochutnat madeiru značky Justino'S, i zde nechybí dobrá poncha. Blízko je bufetová restaurace( v 1.patře) Panoramik Ocean, kde se lacino najíte .

Ubytovat se zde můžete ve 3* hotelu Estalagem do Mar nebo v hotelu Calamar, kde je nově otevřený přírodní bazén a je zde možnost přímého vstupu do moře. Dál za hotelem po promenada São Vicente dojdete až k potápěčskému centru Madeira Surf Center.

Návštěvníky do São Vicente lákala především dlouhá Sopečná jeskyně - São Vicente Caves v délce 700m (již při výjezdu na VE4).  Součástí prohlídky jeskyně byla i návštěva přilehlého vulkanologického centra . Od covidu roku 2021 je však jeskyně uzavřena!!
Jeskyně vznikly působením žhavé lávy, proto v nich nenajdete krápníky. Stěny jsou pokryty " lávovými kapkami" připomínající šlehačkové ozdoby. Jeskyně objevili v roce 1855 Angličané. V nízké budově přiblížila proces vzniku Madeiry  i okolních ostrovů audiovizuální projekce. Snad se opět někdy tato atrakce opět otevře.

Nepřehlédnutelný je také vysoko nad městem položený kostelík nebo spíš jakási hodinová věž z 19.století Capelinha de Nossa Senhora de Fátima. Jedná se o významné poutní místo. Odtud je vidět na celé město.
Celá oblast kolem města je především vinařská a bramborářská. Za kostelíkem je odbočka na soukromou vinici, kde je možné se zastavit v Quinta do Barbusano na ochutnávku místních vín značky Barbusano. Ochutnávka je i s výkladem a návštěvou vinice. Lepší je ale předem návštěvu objednat. Více o víně viz Gastronomie- Klasická stolní vína.

V této oblasti si projděte levadu PR16 Levada Fajã do Rodrigues. Všude kolem vás je nádherná příroda a pěkné výhledy, ale i tunely. Takže nezapomeňte s sebou baterku a dávejte pozor na ostré výčnělky kamenů nahoře i po stranách. Jinak je to nenáročná cesta s několika vodopády .(Více viz Levády).
Levadu dos Cardais raději vynechte. Je špatně značená.

Vracíme se po VE4 na jih do Ribeira Brava, nebo po staré silnici ER 101 pokračujeme přes Ponta Delgada, Boaventura až do městečka Sao Jorge s typickou orlí skálou na pobřeží.
V sezoně se můžete potěšit zahradou Roseiral s více než 1000 druhy růží .
V Casa de Campo do Arco de São Jorge zase můžete obdivovat staré kamenné domky  .

Pokračujeme k Santaně, před ní je zajímavý Parque Temático , který stojí za shlédnutí hlavně s dětmi .