Funchal - centrum

Funchal - centrum

Začněme v Parku Svaté Kateřiny (Parque de Santa Catarina).

Tento velký zahradní park se spoustou krásného rostlinstva má rozlohu 3,6 hektarů. Není využíván jen k procházkám a odpočinku, ale konají se zde často koncerty v rámci různých oslav a manifestace. V dolní části je kaple Svaté Kateřiny z roku 1425, postavená na objednávku manželky jednoho ze znovuobjevitelů Madeiry Zarca. Před ní je socha Kryštofa Kolumba.

Na okraji parku v blízkosti budovy admirality je socha prince Jindřicha Mořeplavce.
Z parku je krásný výhled na přístav a hotel Pestana CR7 Cristiana Ronalda s muzeem tohoto nejznámějšího fotbalisty. V muzeu najdete třeba všechny míče ze zápasů, kdy dal Cristiano hattrick, různé trofeje a také Ronaldovu voskovou sochu.
Před hotelem se můžete vyfotit s bronzovou sochou Ronalda.

Občerstvit se můžete v parku ve dvou barech. Ceny jsou zde o trochu vyšší než běžně v jiných barech. Užijete si ale krásnou vyhlídku na funchalský přístav, který býval v 15. a 16. století hlavním motorem hospodářského rozvoje města. Právě zde kotvily lodě plující do Ameriky či na Dálný východ, aby zde doplnily své zásoby.
Dnes v přístavu kotví obrovské zaoceánské lodě a z mola Pontinha a hlavně z restaurace Design Centre Nini Andrade Silva je překrásný výhled na celý Funchal. Pozadí pak tvoří mohutné vrcholy hor.
V parku jsou zrekonstruované prolézačky pro děti s houpačkami. Je zde možnost i hlídání dětí.

Elegantní růžová budova Quinta Vigia nad parkem však již nepatří k parku Sv.Katřiny. Od roku 1984 je oficiální rezidencí předsedy madeirské vlády.

Pod parkem, když se sejde ze schodů směrem k přístavu byla nově otevřená stylová restaurace Gruta.

Centrum
se vyznačuje historickými budovami a luxusnějšími obchody. Nepřehlédnutý městský park Jardim Municipal je stále rozkvetlý tropickými i subtropickými rostlinami. Za obdiv stojí i obrovské stromy s mohutnými kořeny (Kafrovníky).
V parku se konají i koncerty pod širým nebem. Posezení najdete i v zahradní restauraci, kde máme vyzkoušený např. Prego especial = vydatný sendvič (plátek hovězího masa mezi bolo de caco i se sýrem a lze přiobjednat i vejce (ovo) - Více viz Gastronomie.

Za tímto krásným městským parkem  plným nádherných tropických rostlin se dostanete do společnosti Blandy’s = společnost madeirského vína:
Muzeum vína Old Blandy Wine Lodge

Jedná se o vlastivědné muzeum, kde si můžete prohlédnout budovy labyrintu dvorů a sklepů pocházejících ze 17. století, kdy tyto místnosti byly součástí Františkánského kláštera. V komentované prohlídce je zahrnuta i návštěva místností, kde se víno Madeira připravuje v horkých trubkách. Prohlídky lze objednat i on-line. V degustační místnosti zdobené nástěnnými malbami německého malíře Maxe Römera (z roku 1922) si objednejte ochutnávku vína vyráběného právě zde již před více než 150 lety . Ochutnávka se skládá ze 4 druhů madeirského vína (dejte si raději 10 leté). Jako vhodný dárek si zde můžete koupit i víno s ročníkem vašeho narození. ( Více o víně viz : Gastronomie -Víno.)

Další ochutnávka zdarma s prodejem zase jiné značky madeirského vína Pereira D‘Oliviera je nad Jezuitským kostelem nad horním náměstím- Rua Dos Ferreiros- 3 ochutnávky zde máte zdarma, přesto se počítá s tím, že si zde něco koupíte. Jsou zde k vidění i k zakoupení archivní vína z roku 1820.
(Více viz :Gastronomie- víno)

Naproti městskému parku  se nachází divadlo Teatro Municipal Baltazar Dias , které je dílem viktoriánské architektury. Zde se uvádějí nejen divadelní hry, ale pořádají se zde i koncerty. Vedle můžete obdivovat elegantní kavárnu Café Ritz, kde si pochutnáte nejen na zákuscích v krásném prostředí často i s živou hudbou, ale vše za patřičně vyšší ceny. Venku i v interieru si můžete prohlédnout obrazce
z historie života staré Madeiry vytvořené z azulejos (= modrobílé dlaždice).

Dominantou centra je nepřehlédnutelná Catedrála Sé.

Catedral de Nossa Senhora da Assunção (Katedrála Sé)

byla vybudovaná v letech 1493-1518 a přípravou byl pověřen architekt Pêro Anes, kterého v 90.letech 15.století na Madeiru poslal král Manuel I. Je to unikátní příklad manuelského stylu, charakteristický pro dobu objevů.
Stavba byla dokončena roku 1514, ale při povýšení Funchalu na město zde již byla sloužena mše roku 1508. Některé detaily, a také zvonice, byly dokončeny až roku 1518.
Kostel vlastní stříbrný procesní kříž věnovaný Manuelem I. Na interiér bylo použito místní madeirské dřevo. Je jednou ze staveb, které zůstaly od prvních dnů kolonizace ostrova téměř nedotčeny. Strop je zde vykládaný dřevem (nyní nově po rekonstrukci). Nejlépe ho spatříte z jižní příčné lodi. Chórové lavice znázorňují světce, věštce a apoštoly. Dlaždice jsou v portugalském stylu.
Málokdo si všimne zadní věže katedrály s jejími lany a námořními motivy.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Katedrála_Sé_ve_Funchalu
Vedle katedrály je dnes umístěna socha papeže Jana Pavla II. Původně byla instalována ve městě blíže k nábřeží.
Přístup pro osoby s nízkou pohyblivostí je zadním vchodem, kde je rampa.
Vstupné je zdarma.

Za katedrálou před obchodem Bazar do Povo (čínský obchodní dům se vším možným), když se dáte nahoru vlevo po Rua Dos Ferreiros , dostanete se na horní
( hlavní) náměstí Praca do Município . Celé náměstí je dlážděné ohromnými černobílými mozaikami. Pokud jste ve Funchalu během vánočních svátků, určitě nezapomeňte toto náměstí navštívit.  

Náměstí je obklopeno významnými budovami, jako je budova městské radnice , symbolický kostel São João Evangelista a jeho kolej , Muzeum sakrálního umění a fontána z roku 1942, jejíž obelisk má podobu městského erbu. Dominantou východní strany náměstí je městská radnice.

Câmara Municipal do Funchal = městská radnice

Budova, ve které se v současnosti nachází městská radnice, byla postavena v roce 1758 rodinou Conde de Carvalhal a byla jejím domovem až do roku 1820. Toho roku byla pronajata anglickému vývozci vína (Blackburns & Company).

V roce 1868 byla budova pronajata funchalské radnici, která v roce 1883 převzala budovu do plného vlastnictví. V roce 1940 prošel rozsáhlou přestavbou na příkaz tehdejšího starosty Fernão de Ornelas, který je z velké části zodpovědný za to, jak vypadá dnes. Salony jsou zařízeny v obnoveném barokním stylu oblíbeném ve 40. letech 20. století. Zvláště zajímavý je Noble Hall, protože je lemován portréty posledních portugalských králů a obrazem „Alegorie 7 profesí“, dílem madeirského umělce Alfreda Miguéise, který také maloval v roce 1940 strop.

Prohlídka budovy s průvodcem zahrnuje návštěvu věže v 6. patře, která nabízí jedinečný výhled na celé město Funchal.

Church of St. John the Evangelist - (Igrea de São João Evangelista/ Igreia de Colégio)

Kostel sv.Jana (Wikipedia), postavený v 17. století Tovaryšstvem Ježíšovým , znamenal přechod od manýrismu k baroku , který se vyznačoval velkou, honosnou výzdobou.
To představovalo největší stavbu postavenou ve městě až do 19. století.
V roce 2008 byly v kostele instalovány velké varhany , dílo varhanáře Dinarte Machado , slavnostně zahájené Tonem Koopmanem .
Kostel patří staré jezuitské koleji a v současné době je obýván Madeirskou univerzitou a Katolickou univerzitou.
Jako příklad církevní architektury má půdorys latinského kříže s jednou lodí a známým kněžištěm, bohatě zdobeným zlaceným dřevem , cennými oltářními obrazy ze 17. a 18. století a modrobílými kachlovými panely ze 17. století, které lemují stěny chrámu. sakristie. Pozoruhodný je oltář kaple jedenácti tisíc panen. Výstup na věž (€ 1) skýtá krásný výhled na Funchal a je doprovázen tabulemi o historii jezuitského kostela.
Součástí této budovy je Jesuit College of Funchal = jezuitská kolej

Naproti se vám nabízí návštěva Expozice sakrálního umění- Sacred Art Museum of Funchal.

Sacred Art Museum of Funchal

Otevřeno 10-17 hod.
Medeirští kupci, kteří bohatli z výnosného obchodu s cukrem, se snažili dosáhnou spasení tím, že pro místní kostely nechávali malovat obrazy, zhotovovat sochy, vyšívaná roucha a iluminovat zpěvníky. Stovky takových exponátů si můžete prohlédnou v muzeu, jež dnes sídlí v bývalém biskupském paláci z roku 1600.Sbírka obsahuje několik mistrovských děl, včetně pozdně-gotického procesního kříže, darovaného králem Manuelem I., a náboženských obrazů předních vlámských malířů 15. a 16. století. Mezi pracemi spatříte i několik portrétů hodnostářů, kteří tato díla zadávali.

Nad kostelem můžete navštívit druhou vinotéku s ochutnávkou madeirského vína
Pereira D'Oliveira ( Více viz Gastronomie-víno)

Ulicí R.das Pretas kolem kostela St. Peter's Church nahoru ulicí Calcada de St.Clara přijdeme k dalšímu muzeu :

Casa Museu Frederico de Freitas  

= muzeum s posvátným uměním a nábytkem anglického charakteru v č.p.7
Otevřeno: úterý - sobota 10-17.30 hod.
Tato budova, kdysi ve vlastnictví Dr. Frederico de Freitas (1894-1978), madeirského právníka, notáře a sběratele, dává dohromady působivý soubor uměleckých děl, odkázaných v roce 1978 autonomní oblasti Madeira.

Sbírka tohoto muzea zahrnuje sochařství, malby, rytiny, nábytek, keramiku, krystaly a cínové předměty ze 17. až 19. století. Náboženská témata dominují sochařství a malbě a kromě některých luso-orientálních snímků jsou díla převážně evropská. Unikátní kolekce hrnků zahrnuje další příbuzné typologie, které od 18. století do současnosti svědčí o různém původu. Na rytinách vynikají ty související s Madeirou, důležité ikonografické prameny z 18. a 19. století.

Projekt muzea byl dokončen v roce 1999 dokončením Casa dos Azulejos, postaveného speciálně pro umístění eklektické a rozsáhlé sbírky dlaždic, s orientálními, islámskými, středověkými, majolikou a ukázkou holandských dlaždic. Portugalské jádro, které zahrnuje důležitý soubor vzorů 17. století, evokuje národní produkci až do současnosti-. Více - https://www.visitmadeira.com/pt-pt/o-que-fazer/cultura/pesquisa/casa-museu-frederico-de-freitas.

Pokračujeme dál k museu da Quinta das Cruzes:

Museu da Quinta das Cruzes  

Za návštěvu stojí jedna z nejkrásnějších Quint z 15. století a muzeum 500 let starého dekorativního umění v panství s krásnou relaxační zahradou i malou kavárnou.
Říká se, že Zarco, který prohlásil Madeiru za portugalské území, si postavil dům právě na tomto místě, kde se dnes nachází Quinta das Cruzes. V tomto přepychovém paláci z 19. století dnes sídlí Muzeum užitého umění. Mezi exponáty tudíž nechybí indické hedvábné tapety, příborníky z počátku 19. století a orientální koberce.V suterénu si prohlédnete  nábytek z mahagonových krabic používaných v 17.- století pro přepravu cukru. Poté, co obchod s cukrem zanikl, z nich byly vytvořeny truhly a kredence. Na archeologické zahradě spatříte starobylé náhrobky a architektonické fragmenty, mezi nimi i dva vyřezávané okenní rámy z r. 1570 s motivy lan, postav akrobatů a lidožravých lvů v madeirském manuelském slohu.   Je zde krásný výhled na Funchal, hlavně z nově otevřené restaurace.
Otevřeno : Út- SO od 10.oo - 17.30hod.
Vstupné 3 €, do zahrady zdarma.

Naproti Quinta das Cruzes stojí další zajímavé muzeum:

Universo de Memórias João Carlos Abreu

Muzeum s výbornou čajovnou a kavárnou.
Otevřeno PO - SO 10.00 - 17.00 hod., vstupné v r.2021 3,5€. Je to dům sbírek z celého světa od madeirského cestovatele, který tento dům věnoval Madeiře. Zajímavá je např. místnost s kravatami.

Pod Quintou das Cruzes uvidíte zajímavý ženský klášter františkánského řádu, který je zrenovovaný.
Convento de Santa Clara

Klášter, který v r. 1496 založil Joao Goncalves de Camara, jeden ze Zarkových vnuků. V hlavním kostele kláštera před hlavním oltářem pod dřevěnou podlahou je gotická hrobka z 15. století. V ní je pohřben João Gonçalves Zarco, jeho žena a jejich nejstarší dcera, která byla první matkou představenou tohoto kláštera. Za vstupem do kostela je další hrobka, obsahující pozůstatky další Zarcovy dcery a jejího manžela. V klášteře jsou na jiných místech pochováni Zarcovi vnuci.

Stěny zdejšího kostela zdobí vzácné kachličky azulejos ze 17. a 18. století (jejich typický vzor je zván Santa Clara). Za vaši pozornost stojí i krásná stříbrná modlitebna. Klášter provozuje mateřskou školku. Řeholnice pracují jako průvodkyně klášterem.
Otevřeno kromě neděle, pondělí a státních svátků 10-12.30, 14-17.00.

Pevnost- Fortaléza de São João Baptista do Pico

Pěkný výlet si můžete udělat i na dominantní pevnost Fortaléza de São João Baptista do Pico.
Jedná se o pevnost z roku 1614, která měla být součástí obranného systému města Funchalu proti častým útokům korzárů a pirátů. V současné době patří pevnost portugalskému námořnictvu. Od roku 1943 je zařazena do seznamu národních památek. Část je přístupná i veřejnosti.
Pevnost poskytuje krásnou panoramatickou vyhlídku na Funchal. Děti můžete navnadit na občerstvení v místním baru a čajovně a prolézačkami s houpačkou.
Na Fortalezu lze dojít pěšky.
Např. od Quinta Magnolia je to rychlejší pokračovat přes silnici kolem starých Quint stále po Rua dos Ilhéus (část nemá chodník!), dál přes hlavní silnici s kruhovým objezdem kolem parku (Cemitério Inglés) a vzhůru po R.das Cruzes (nebo až k R. Calgada de Santa Clara) a po R. Calcada do Pico vzhůru k Fortaleza.
Z centra je to nejkratší od Blandy's Wine kolem městského parku k St.Peter's Church, kolem Musea da Quinta das Cruzes, kde se hned můžete zastavit a prohlédnout si alespoň zahradu a pak stále vzhůru.

3D Fun Art museum

Pokud máte rádi zábavu a rádi se fotografujete, navštivte toto "trochu bláznivé muzeum", kde si nafotíte originální fotografie.
Zažijte jiný koncept muzea, které kombinuje umění a zábavu uvolněným způsobem. Setkejte se se 40 různými scénáři, včetně 3D obrázků a optických iluzí, které vám umožní vstoupit do světa fantazie a představivosti a zároveň vám pomohou uvěřit, že všechno je možné. Můžete být Van Goghovým lékařem, vydat se na safari nebo dokonce mít dinosaura jako domácího mazlíčka. Můžete také vidět svět vzhůru nohama, nechat si naservírovat hlavu na stůl, letět vesmírem, pít víno servírované Bohem v Michelangelově „Stvoření Adama“ a cestou ven si zatančit folklórní Madeiru. Muzeum spojuje vědu o vizuálním vnímání s kouzlem iluze a vše se zdá možné. Fotografie jsou povoleny a dokonce podporovány v tomto prostoru vhodném pro všechny věkové kategorie k návštěvě.
Dostenete se tam, když půjdete nad městský park a dostanete se na Rua do Surdo.
Je to ulice pod kostelem St. Peter's Church.
Vstupné 9 Eur a doba cca 1 hod. Můžete být ale, jak dlouho chcete.
https://3dfunart.com/

Vracíme se dolů až k nábřeží, kde si opět můžete dát občerstvení v mnoha z kaváren nebo rybích restauracích u přístavu.