Funchal - nábřeží a přístav

Funchal - nábřeží a přístav

Dominantou nábřeží je středověká pevnost Palácio de São Lourenço ze 16.století. Chránila záliv před nájezdy pirátů.
V současnosti je sídlem ministerského předsedy a vrchního vojenského velení. Pro turisty je přístupné zajímavé vojenské muzeum. Vstupné je jen 2€.

Když projdete k centru na třídu Avenida Zarco narazíte na sochu objevitele Madeiry Joãa Gonçalvese Zarca, která pochází z roku 1927 a je dílem místního sochaře Francisca Franca.

U promenády je velký přístav jachet s rybími restauracemi a odtud také odplouvá trajektová loď na  blízký ostrov Porto Santo s krásnou dlouhou pláží a světlým pískem. Hlavně v zimních měsících zde můžeme spatřit kotvit velké zaoceánské lodě. O Silvestru jich připluje i 10.

Z lodi si turisté nejlépe každoročně vychutnávají vyhlídku na velkolepý ohňostroj. Madeira byla dokonce v letech 2006 a 2010 uvedena do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii Největší ohňostroj na světě.
I vy si můžete zakoupit vyhlídkovou plavbu malou lodí či katamaránem a např. na Silvestra je velkým zážitkem ukončit plavbu mezi lodními obry právě s pozorováním ohňostroje. Je to světelné divadlo nad celým Funchalem. Když na závěr každá loď zatroubí svou melodii, je to opravdu nezapomenutelný zážitek.
Samozřejmě musíte počítat, že plavba je téměř 2x tak dražší než v ostatní dny a musí se objednat předem.

Fortaleza de Nossa Senhora da Conceição do Ilhéu

Určitě si u přístavu, odkud odjíždí i trajekt na Porto Santo, všimnete zajímavé tmavé pevnosti. Tato Fortaleza de Nossa Senhora da Conceição do Ilhéu vznikla s cílem zlepšit obranu Funchalu a obchodu v přístavu před útoky pirátů.
Byla postavena v roce 1654 podle plánu Bartolomeu João, královského stavitele. Pevnost, původně kruhová, fungovala jako registr pro vjezd plavidel do přístavu Funchal. V roce 1998 byla zrestaurována dle projektu architekta Josého Luíse Menesese, nositele Ceny za obnovu dědictví, od komory Funchal.
V současnosti je známé jako Nini Design Centre. Designové centrum od renomované madeirské umělkyně a interiérové ​​designérky Nini Andrade Silva se nachází na místě, jehož součástí je výstavní plocha a restaurace.
Vchod je velice tajemný, ale o to více vás překvapí designová restaurace s krásnou vyhlídkou na celý Funchal a na oceán. Díky salonkům se zde konají i rodinné slavnosti.

Funchal a vánoční svátky

Funchal a i ostatní města Madeiry září překrásnými barvami především o vánočních svátcích. Nejde jen o mimořádný ohňostroj ve Funchalu na Silvestra, ale celé svátky jsou světelným divadlem. Každá ulice je jinak osvětlená a to každý rok jinak, staví se krásné betlémy a všude je spousta stánků s jídlem a pitím. Takže vřele doporučuji návštěvu Madeiry na tyto největší svátky.
Více viz Zajímavosti : Slavnosti a svátky na Madeiře