Paúl da Serra

Paúl da Serra

Jediná rozlehlejší náhorní plošina Paúl da Serra  je místo s asi nejproměnlivějším počasím na ostrově. Její rozloha je cca 17 x 6 km a přírodní ráz této krajiny je zase velmi rozdílný od ostatní části ostrova. Tady v Rabaçalu začíná hranice chráněného území s původními zachovanými vavřínovými lesy. Celá oblast patří pod chráněné území Unesco.
K procházkám s krásnými výhledy to jen svádí. Zde je také spousta výchozích bodů na nejkrásnější levady a pěší stezky. Za hezkého počasí se odtud dá dohlédnout jak na severní, tak na jižní pobřeží ostrova.
Často tu fouká silný vítr, který přináší a rozhání nízkou oblačnost, jak se mu zrovna zlíbí. Projíždíte úplnou mlhou, což jsou ale mraky, ale po 100 m stoupání se náhle ocitnete mezi zelení a spoustou vavřínových stromů kolem vás. Proto museli Madeiřané upustit od záměru postavit místní letiště zde, kde jinak díky terénu se to přímo nabízí.
Podél cest si všimněte stromových konvalinek. Opět i zde narazíte na endemické rostliny jako je např. pryskyřník ranunculus Cortusifolius, místní orchideje, různé druhy kapradin. Při řízení si dávejte pozor na krávy na silnici, které jsou všude přítomné. Toto je jejich území, kde se volně pasou do doby, než na ně přijde řada, aby posloužili lidem svým výborným masem. Nechovají se na mléko, většinou jsou to býci.

Nejprve vyhlídková trasa přes Encumeadu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídkových tras a nejkratší cesta na Paúl da Serra je po VE4 přes Encumeadu . Ale pozor, silnice z Encumeady ER110 směr Bica da Cana bývá v zimě často zavřená. Zkuste si raději předem ověřit na informacích. Jinak vás čeká cesta zpět nebo změňte plány a jeďte rovnou na sever. Další trasa na Paúl da Serra vede až z města Ponta du Sol.
Pozor!! Silnice z Encumeády na Paúl da Serra je zavřená kvůli velkým sesuvům půdy. Na Paúl da Serra musíte tedy jet od jihu přes Ponta de Sol!!
Trasa směrem na Encumeadu je sice hodně klikatá, ale hlavně od února do pozdního léta se hory změní ve žlutou zahradu. V každém období zde vykvétají žlutě kvetoucí keře či květiny (janovce a j.) a na jaře zdobí svahy i endemický hadinec.

Cestou stojí za krátkou zastávku i Miradouro Pico da Murta. Zde si můžete udělat i malou procházku.

Ale celou trasu budete zastavovat, protože všechny vyhlídky jsou nádherné. Budete projíždět i pár starých ručně tesaných tunelů.- Více viz Výlety : Encumeada

Z východu na západ vede široká silnice ER110 přes mnoho krásných vyhlídek. Např. Miradouro Lombo do Mouro ,

Miradouro Molinas a Miradouro da Bica da Cana, kam si musíte udělat krátkou procházku (výstup trvá cca 15 min., dost špatně značená!)  Naskytne se vám pak jeden z nejlepších výhledů na hory a mraky (někdy uvidíte "mračné vodopády"), údolí a obrovské turbíny s vrtulí využívané na výrobu elektřiny. Ty umocňují tajemný ráz této krajiny. V blízkosti jsou místa k odpočinku, kam jezdí i místní obyvatelstvo na víkend. Areál je vybaven i WC a grilovacími pulty. Samotný les je kouzelný, pokrytý visícím lišejníkem.
Pokud se vám podaří výstup za slunečného počasí, můžete vidět vrchol Pico Ruivo a větrníky z druhé strany. Svahy celé trasy jsou rozkvetlé žlutými janovci.

Paúl da Serra je nejznámější oblastí na turistiku. Tady jsou nejhezčí levady, které můžete projít v nádherné přírodě NP Laurisilva.
Laurisilva na Madeiře v přírodním parku Parque Natural da Madeira (přírodní park Madeira) zachovává největší přežívající oblast primárního vavřínového lesa nebo „laurisilva“, což je typ vegetace, který je nyní omezen na Azory, Madeiru a Kanárské ostrovy. Tato neporušená příroda hraje hlavní roli při udržování hydrologické rovnováhy na ostrově Madeira. Paúl da Serra má velký význam pro zachování biologické rozmanitosti, protože se v ní vyskytuje nejméně 76 druhů cévnatých rostlin endemických na Madeiře, spolu s vysokým počtem endemických bezobratlých a dvěma endemickými ptáky, včetně symbolického madeirského holuba vavřínového.( Více: https://whc.unesco.org/en/list/934/).

Uprostřed ostrova křižuje silnice z Calhety hlavní silniční tah přes vřesoviště. Když odbočíte doprava, dostanete se na Rabasal k většímu parkovišti. Odtud vedou velmi zajímavé a oblíbené trasy- levady. Zde v údolí Rabasal také ale potkáte nejvíce turistů.
Mnoho levad se prochází i tunely, takže baterka je nutná. Ne všechny začínají i končí na stejném místě, takže někdy je lepší jet s průvodcem, abyste měli zajištěný odvoz .
Kratší procházku si můžete udělat k rezervoáru a vyhlídce Pico da Urze.

Mezi nejznámější patří tříhodinový výšlap na PR6 Levada das 25 Fontes / Levada do Risco - neboli 25 pramenů v oblasti Rabacal, která patří k nejkrásnějším.
Bývá zde hodně lidí, takže doporučuji si přivstat nebo naopak jít až odpoledne.
Pěkný trek s vodopády je PR17 Trail start - Caminho do Pinaculo e Folhadal - délka 15 km, trasa patří k obtížným. Doba trvání 6,5 hodin. Stezka začíná na ER 110, na cestě z Encumeady do Paúl da Serra (z Lombo do Mouro) a na konci se dostanete k Vereda da Encumeada , po které se nechá pokračovat až k Pico Ruivo. Procházíte nad údolím Sao Vicente ve výšce mezi 1000 m a 1600 m vegetací bohatou na endemické rostliny.
K cestě je nutná baterka a protiskluzové boty, protože se prochází několika tunely, kde je země kluzká. (Více viz Levády).