Fanal

Fanal

Fanal je zvláštní až tajemné místo, které obzvláště milují fotografové. Na tuto oblast s nejstaršími vavřínovými stromy narazíte na cestě z Paúl da Serra do Porto Moniz. Pozor, musíte ale jet po silnici ER209. Pláň s několika velmi starými vavříny vytváří fascinující scenérii obzvláště, když je trochu mlha. Mraky se zde plíží blízko nad zemí a počasí se může měnit každou půl hodinu. Samozřejmě i zde můžete zažít krásné počasí po celý den, ale i naopak. Když se projdete až na kraj útesu, naskytne se vám úžasný výhled.

Lze  tudy projít PR14 Levada dos Cedros, ale bývá občas zavřená hlavně po deštích. Jinak je to pohodová levada, jen se musíte připravit na počáteční prudší sestup po přírodních schodech stezkou k samotné levadě (nebo výstup, podle toho z jaké strany se vydáte)- více viz Levády. Prochází se nádherným lesem, někdy je cesta kluzká a místy blátivá.
Krásná je procházka vavřínovým lesem : Levada PR13 Vereda do Fanal blízko sjezdu z ER110 na ER209. I zde bývají mlhy a tudíž může být kluzko.