Pico do Arieiro- výlet (trip)

Pico do Arieiro- výlet (trip)

Pico do Arieiro je třetí nejvyšší horou na Madeiře, která se tyčí do výšky 1810 m n.m. Na samém vrcholu se nabízí několik vyhlídek, z kterých je nádherný výhled na všechny světové strany a hlavně na strmé štíty hor, mezi nimiž se často valí mlha jako z vroucího kotle. Nově zde byla upravena další vyhlídka vpravo od radaru.
Pico do Aireiro je výchozím bodem na těžší horský trek, na který je třeba se opravdu vybavit, díky proměnlivému počasí. Podrobně viz Levády: Pico do Arieiro- Pico Ruivo horský trek.
Tento výlet byste měli absolvovat a to, když je na vrcholu krásné počasí. Dnes již jsou nahoře kamery, tak si počasí můžete ověřit:  https://www.netmadeira.com/webcams-madeira/
Většinou na Monte je mlha, ale jakmile přijíždíte k vrcholu, otevře se vám nádherná kulisa ostrých hor a uvidíte již kopuli radaru. Jste ve výšce 1810 m. Většinou po 11.hodině se začnou tvořit mraky. Počítejte také s tím, že většina autobusů místních agentur vyjíždí z Funchalu cca v 9 hodin. Proto kolem 10.- 11. hodiny počítejte s velkým množstvím lidí, ale i aut a autobusů. Od roku 2022 se situace s parkováním velice zhoršila díky tomu, že se zvedl počet klientů, kteří jezdí autem. Proto musela být přijata nová opatření: Parkoviště pod Pico Arieiro je jen na 1 hodinu, jinak vám hrozí pokuta 260 Eur!! Pro ty, kteří zde chtějí být déle, nebo absolvovat trek, je určeno parkoviště cca 2 km pod vrcholem !! Madeirská vláda dokonce přemýšlí o zákazu vjezdu půjčených vozidel k vrcholu Pico Arieiro. Situace je již nezvladatelná!

Od srpna 2023 byla zavedena nová přepravní služba Get to Hikes. Jedná se o transfer z oblasti Funchalu do oblasti Pico do Arieiro, Pico Ruivo a oblast Rabasal. Objednat transfer lze na stránkách: https://gettohikes.com/

Trasa na Pico vede směr Monte, tzn. jedete kousek na rychlostní silnici VR1 (držte se vpravo) a v tunelu již uvidíte odbočku na Monte. Tento směr stále držte. Zde se můžete také zdržet, ale vzhledem k tomu, že cca od 11 hodin se nad horami začnou tvořit mraky, doporučuji jet co nejdříve na Pico. Monte totiž stojí za celodenní výlet- viz “Výlet - Monte a zahrady”. Za Monte se držte směr POISO. Zde je restaurace, kde se můžete ještě občerstvit. Jinak na Pico do Arieiro je také restaurace (za vyšší ceny) a WC za 0,5O EUR.
Hlavně v zimních měsících si nezapomeňte přibalit větrovku. Pokud je ve Funchalu 22 °C, na Pico je 13 °a může být vítr.
Touto trasou jedou také auta, která vezou kola ke sjezdům, která patří k největším převýšením na světě (od 1861 m - O m /n.mořem).

Před vrcholem na levé straně si všimněte jakési kamenné kulaté stavby = mrazák na led. Uchovávali zde sníh a používali jej na 1.zmrzlinu v hotelu Ritz.

Pokud máte čas a nechcete jít velký trek z Pico Aireiro na Pico Ruivo, udělejte si procházku alespoň na vyhlídku Miradouro do Ninho da Manta.

Druhá možnost je , že pojedete přes Ribeiro Frio ( směr Santana) a zdoláte vrchol Pico Ruivo z druhé strany, což je mnohem lehčí. Jeďte tedy na parkoviště  Achada
do Teixera.
více viz Levády:  Pico Aireiro - Pico Ruivo horský trek.

Zde je nově otevřená restaurace.
I zde se můžete ještě vydat na krátkou procházku k přírodním kamenným útvarům
Homem em pé = stojící muž (asi půl km za restaurací).

Tento výlet je dobrý spojit při cestě zpět návštěvou vesničky Ribeiro Frio s pstruží farmou, odkud si můžete projít krátkou levadu : Levada dos Balcões - (více viz Výlety: Ribeiro Frio).
Lepší je pro vás, hlavně v sezóně, když se na Pico trochu zdržíte, protože tuto trasu jedou všechny zájezdy a kolem 10.- 11. hodiny zde zastaví všechny autobusy ! Hlavně o víkendu nebo o svátcích v této přeplněné oblasti regionu už panuje chaos s parkováním, a to navzdory umístění značek a rozšiřování parkovacích míst. Pokud si chcete udělat procházku a nejít s davem, je lepší přijet do 9 hodin.

Poté pokračujte na Santanu, kde si dejte dobrý oběd- např. steak z tuňáka a nejlepší puding de maracuja v restauraci O Colmo .